اینجا تهران، رادیو مُـــــــــــــــرده است

هندزفری R را در گوش راست و L را در گوش چپم می چپانم. هنوز هم نمی دانم چرا چپ و راستش با هم فرق دارند. بدون حرص، اشتیاق، آرزومندی و بدون هیچ حالت خاص دیگری، دکمه ی بزرگ انتخاب گوشی را روی گزینه های منو می لغزانم تا می رسم به Radio. رادیو روشن می شود. 18 ایستگاه را بدون مکث رد می کنم و دوباره برمی گردم. این بار شاید کمی بیشتر حوصله به خرج می دهم؛ اما باز هم نه صدایی هست که توجهم را جلب کند، نه حرف خوبی به گوشم می رسد، نه یک موسیقی ِ گیرا.

از سال 80 شنونده ی پیگیر برنامه های رادیو شدم. یک شب خیلی اتفاقی رادیو را روشن کردم و همان موقع به قول استاد صالح علا زلفم با رادیو گره خورد، قلاب دلم بهش گیر کرد. بعد از آن رادیو روز و شب دم گوشم روشن بود.

اوایل پیام گوش می کردم، گاهی سراسری(ایران)، گاهی تهران و گاه گاهی هم جوان. خیلی سخت نبود برایم که رادیو روشن باشد و همزمان تست فیزیک هم بزنم. حتی می توانم بگویم اگر آن صدای ملایمِ آرامش بخشِ همیشگی نبود، مغزم باهام قهر می کرد؛ کار نمی کرد!

آن روزها حداقل چهار ایستگاه رادیویی بود که وقتی "پیچ" رادیو رویشان ثابت می شد، احساس کنی قلبت می خواهد از جا کنده شود. یک شب نبود که رادیویت بی اینکه چیزی یاد گرفته باشی، خاموش شود.

امشب 18 ایستگاه را بدون مکث رد می کنم؛ صداها را پشت سر می گذارم و دلم می خواهد عُق بزنم. R و L را از گوشم می کشم بیرون. مثل قلاب سنگ پرتش می کنم روی بادبزنی که به دیوار آویزان است.

رادیوی از حال رفته، چندسالی ست همینطوری دارد باد -و ایضاً خاک- می خورد.

 

پ.ن: یادش به خیر سحرهای ماه رمضان سالهای کودکی، که فقط با رادیو می گذشت.

پ.ن2: از حق نگذرم ؛ اینها که گفتم، کلی بود. یعنی گاهی استثنا هم پیدا می شود.

/ 5 نظر / 36 بازدید
اقلیما

چقدر شباهت............!!! پیچ رادیو L و R .... شب.... یاد گرفتن.... پرت کردن L و R ... ترجیحن خواب ....

ريحانه

سلام اگر علاقه ای به راديو در من باشه ، همون گنجيشک لا لا س !

مریم اسدپور

سلام! اینجا ایران،رادیو خیلی وقت ست مرده ! [ناراحت]

کاتب

سلام.برای منی که دارم توی رادیو کار میکنم این حرفها خیلی آشناست.آدمهایی که قلب شون گره خورده باشه به برنامه ای که می سازند تا جیب شون خیلی کم شده. میدونی...سیاست و بخشنامه ها و چه کنید و نکنید هایی که از مغزِ خالی ِ بالایی ها میاد هم بی تاثیر نیست.

خاکدان

صالح علا رو هستم. یاعلی